پیش بینی دولت ایران از صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت در برنامه بودجه سال آینده

کد خبر : 410 اقتصادی_ایران 19 آذر 1398 - Tuesday , 10 Dic , 2019

 

پیش بینی دولت ایران از صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت در سال آینده

دولت ایران پیش بینی کرده در سال آینده خورشیدی (۱۳۹۹) روزانه یک میلیون بشکه نفت با نرخ بشکه‌ای ۵۰ دلار روانه بازار کند.

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز (دوشنبه ۱۸ آذر) در یک نشست خبری گفت: "نرخ نفت اکنون بشکه‌ای ۶۴ دلار است اما ما برای سال ۹۹ حدود بشکه‌ای ۵۰ دلار در نظر گرفتیم."

او گفت این نرخ با "احتیاط" لحاظ شده است.

در بودجه امسال (۱۳۹۸) صادرات نفت ایران روزی یک و نیم میلیون بشکه با احتساب هر بشکه ۵۵ دلار پیش بینی شده بود.

آقای نوبخت درآمد صادرات نفت ایران در سال آینده را ۱۸ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار پیش‌بینی کرد و گفت: "در لایحه بودجه ۹۹، کمتر از ۱۰ درصد درآمدها از محل فروش نفت تامین می‌شود."

پیش بینی دولت ایران از صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت در سال آینده

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته نرخ ۵۰ دلاری نفت برای سال آینده 'با احتیاط' در نظر گرفته شده

 

آقای نوبخت نرخ متوسط فروش نفت ایران در هفت ماهه اول امسال (۹۸) را بشکه‌ای ۶۳ دلار و میانگین نرخ فروش در هشت ماه اول (تا آبان) را بشکه‌ای حدود ۶۲ دلار اعلام کرده است.

او گفته "همه درآمدهای نفتی بودجه به طرح‌های عمرانی اختصاص می‌یابد."

پیش بینی دولت ایران از صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت در سال آینده

دیروز حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران لایحه بودجه سال آینده را به مجلس ارائه کرد. او بودجه سال آینده را بودجه "استقامت و مقابله با تحریم" خواند و گفت لایحه بودجه طوری طراحی شده که خیلی به نفت اتکا نداشته باشد.

بر اساس لایحه بودجه سال آینده که دیروز به مجلس ارائه شد، دولت ایران پیش بینی کرده در سال ۹۹ مجموع درآمد نفت و گاز به ۲۲/۲ میلیارد دلاربرسد؛ ۱۸/۲ میلیارد دلار صادرات نفت و ۴ میلیارد دلار صادرات گاز.

کارشناسان می‌گویند در شرایط کنونی، با توجه به تحریم‌های نفتی آمریکا و خودداری کشورها از خرید نفت از ایران، تحقق چنین درآمدی چندان واقعی به نظر نمی‌رسد.

مقام‌های ایران از انتشار آمارهای فروش نفت خودداری می‌کنند چرا که به گفته بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، "اطلاعات مربوط به صادرات نفت با توجه به اینکه در جنگ هستیم، اطلاعات جنگی محسوب می‌شود و هرکس می‌خواهد آن را منتشر کند باید با هماهنگی باشد؛ چراکه به منافع ملی آسیب می‌زند."

از اردیبهشت امسال و همزمان با تمدید نشدن معافیت‌ها برای خرید نفت از ایران، فروش نفت ایران بطور چشمگیری رو به کاهش گذاشته است.

 

پیش بینی دولت ایران از صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت در سال آینده

صندوق بین‌المللی پول (آی ام اف) در گزارشی که اوایل آبان ماه منتشر کرد گفته بود ایران برای جبران کسری بودجه خود در سال آینده نیاز به فروش نفت به قیمت ۱۹۴ دلار و ۶۰ سنت دارد

 

فروش نفت با "روش‌های دیگر"

پیش بینی دولت ایران از صادرات روزانه یک میلیون بشکه در حالیست که هفته پیش اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری ایران گفته بود با اینکه فروش نفت آنگونه که "آمریکا در پی آن بود" به صفر نرسیده اما کشورهای "دوست" ایران هم "تقریبا جرات اینکه از ما نفت بخرند را ندارند."

آقای جهانگیری البته گفت با همه محدودیت‌ها، فروش نفت با "روش‌های دیگر" ادامه دارد.

بر اساس تخمین‌ها، صادرات نفت ایران به زیر نیم میلیون بشکه در روز کاهش یافته است؛ این در حالیست که در آوریل ۲۰۱۸ میلادی و پیش از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، صادرات ایران روزانه به ۲/۵ میلیون بشکه هم می‌رسید.

شرکت ردیابی نفتکش‌ها، کپلر، اخیرا میزان صادرات روزانه نفت ایران در ماه نوامبر را ۲۱۳ هزار بشکه اعلام کرد که اگر چنین باشد، ایران در میان ۱۴ عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک)، کمترین صادرات را بعد از گابون و گینه داشته است.

کپلر در ماه ژوئیه اعلام کرده بود ایران تنها حدود ۴۰۰ هزار بشکه نفت را به قصد صادرات بار نفتکش‌های خود کرده که بخش عمده آن هم بدون خریدار مانده است.

صندوق بین‌المللی پول (آی ام اف) در گزارشی در اوایل آبان گفته بود ایران برای جبران کسری بودجه خود در سال آینده نیاز به فروش نفت به قیمت ۱۹۴ دلار و ۶۰ سنت دارد.

بی بی سی فارسی

 

به کانال تلگرام گلوبال مهاجر بپیوندید.

گلوبال مهاجر را در اینستاگرام دنبال کنید.

برچسب ها
اشتراک گذاری

هر آنچه که به دنبال آن هستید را بیابید...